23 Mart 2010 Salı

8 Aylık Beril ve Doktor kontrolü

Bugün yine rutin kontrolümüz için doktorumuz Alev Hanım'daydık..Kendisi eski yazılarımı tesadüfen bulmuş okumuş,çok mutlu olmuş.Ben de mutlu oldum ,artık okunan bir yazar oldum demektir..:))

Neyse efendim gelelim bu ayki konuştuklarımıza..
Yeni menüzü aldık,çok detaylı olarak veriyor Alev Hanım sağolsun,biz de ne koysak nasıl yapsak diye düşünmeden ,tarif kitabından bakar gibi fotokopilere bakıp yapıyoruz..Bu ay başlanacak yeni bir kahvaltımız var...İçine domates ,zeytinyağı ve birkaç damla limon suyu damlatılarak eski kahvaltıdan farklılaştıralacak bir kahvaltı...İnşallah Beril Hanım sever ,eskisinden bıkmıştı diye düşünüyorum..

Yeşil mercimek çorbası,karnıbahar püresi,nohut,cacık ve erişte gibi yeni Turkish style yemeklerimiz var..Eşim hemen sordu iskender ne zaman yiyebilir diye..:))Yakın gördü herhalde ,bu menüyü yiyen onu da yer diye düşündü adamcağız..:)

Gelelim bebeğin bu ay yapması gerekenlere:

1.8-18 ay arası gece kabusu başlayabilir...Bizimkinde son günlerde oldu bu malesef..5-20 dakika kadar uykusunda şiddetli ya da iç geçirerek ağlama ,ne yaparsanız yapın geçmiyor..

2.Bir nesneye ulaşmak için altında duran örtü,çarşafı çeker..Bunu da 2 gün önce mama sandalyesinden yemek masasının örtüsünü çekerek yapmıştı..Baktım masa örtüsü Beril tarafına doğru toplanmış ve mutlu  son oyuncağa ulaşmış..

3.Neden sonuç ilişkisi kurmayı öğrenmelidir..Çeşmeye açıp bak su akıyor,lambanın düğmesine basıp bak basınca yanıyor gibi..Böyle birşey yapmıyorduk ,denemek lazım..

4.Parmakla gösterilen yere bakmaya başlar..Denedik bazen bakıyor,bazen bakmıyor..Canı isterse..

5.Güvercinlerden ,akvaryumdan ve rüzgarda sallanan ağaçlardan hoşlanır..Bunlardan çok hoşlanıyor zaten..Geçende baharın gelmesiyle dişilerin peşine düşen kabara kabara bir hal olan erkek güvercinlere bir bakışı vardı ki sormayın..Ne yapıyor yahu bunlar der gibi..:))

6.Dönen nesnelere bayılır..Rüzgar gülü gibi...Bunu da denemek lazım..

7.Saklambaç ve kovalamacanın basit şeklini oynamaya bayılır..Hiç tahmin etmezdim bunu oynayabileceğini..Haliyle hiç denememişitk...

8.Kağıt yırtar..Ama zararlı maddeler olabileceği için kağıt havlu vermek gerekiyor..

9.Yorgan altında oyun oynamayı sever..Bunu herhalde bütün çocuklar her yaş döneminde seviyor..

10.Kendinin bebek olduğunu bilir..Bu yüzden bebek anne-bebek dergileri alınıp..Oradaki bebekler gösterilmeli,kendi yaş grubundan bebeklerle oynamalı..

11.İnce tabanlı özel yürüme ayakkabıları alınmalı...

Genel hatlarıyla bu aylık bilgilerimiz böyle,hepimize güzel bir ay diliyoruz...:))

6 yorum:

çakıltaş dedi ki...

böyle detaylı paylaşıyorsun ya nasıl hoşuma gidiyor
zaten klasik bilgileri bilmeyen yok, böyle orjinal bilgiler lazım bize:) teşekkürler

Kaymaklı Kadayıf dedi ki...

iskenderler bizden olsun o halde:)))ne keyifli bir süreçtir, minik minik bir şeyleri tattırmak..

SERRA dedi ki...

nice sekizlere inşl., herşey yolunda demek ne güzel, yemek konusu da inşl. daha iyi olur, yutsun Beril'cik mamaları büyüsün...

Hande dedi ki...

Çakıltaş,umarım sizlerin de işine yarar bu bilgiler...
Kaymaklı kadayıf,çok teşekkür ederiz..İskender yeme aşamasında haber veririz ...))
Serracım hepimize inşallah canım..Çok şükür fena değil,boyumuz pek uzamıyor bu ara ,ona takıldım biraz ama takılacak bişiler buluyorum her zaman..

anneyazar dedi ki...

Aman Hande sende:) Ne olmuşbenim kızımın boyuna süper maşallah:) Ay canım bir de canayakın, bir de sosyal:) Öpüyorum Beril'ciğimi:)

Hande dedi ki...

Şekerim çok sağol,walla biliyorsun annelik bu kafaya taktı mı takıyor insan..Havalar iyi olsun da görüşelim özledik sizi..

Related Posts with Thumbnails