29 Ekim 2009 Perşembe

3.ay doktor kontrolü


Çocuk doktoru çok önemli..Daha hamileyken çocuk doktoru arayışına girdim ve hep aynı kişinin adını duyunca Beril doğunca ilk iş hemen randevu için aradım..Gerçekten Alev hanım paramedikal konularda özellikle çok iyi..Yani her doktor boy kilo ölçüp muayene eder ama şu ay şu oyuncağı alın ,önümüzdeki hafta şöyle yapacak demez..Tek kötü tarafı acayip yoğun ve çok önceden randevu almak gerekiyor.
Bundan sonra her ay dediklerini buraya yazmaya çalışacağım.Özellikle ilginç olanları..Gelelim 3 aylık bebekten beklenenlere:
1.Bebek anne memesini eskiye oranla süre olarak daha az emer,emme gücü arttığıiçin 2 dakika içinde memenin %90nını emer geri kalan zamanda eğlence niyetine emer ve başını kaldırıp etrafa bakar,sonra tekrar emer
2.Artık bebekten gaz çıkarmaya gerek yoktur ,emzirme sonrası dik tutmak gereklidir kendiliğinden çıkarabilir..
3.Evde 3 kişiyi tanır ve bunları görünce kahakaha atar.(Bizim evde 3. kişi oyuncak bir papağan bu arada Beril ona da bize yaptığı gibi gülüyor.)
4.Yatmaktan nefret eder ,oturmaya çalışır ya da dik durmak ve etrafı görmek ister.
5.Çanta gibi bebeğinizi her yere götürebilirsiniz..(Bu madde malesef domuz gribi endişesi yüzünden sekteye uğradı.Doktorumuz da özellikle kalabalık alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçları konusunda uyardı.)
6.Elleri hala yumruktur, günde sadece 5 saat açar.
7.Sanılanın aksine basmasında bir sakınca yoktur.
8.Ayda 450-600 gr alması beklenir.
9.Boğulma ihtimali azalmıştır.(Gece habire gidip nefes alıyor mu diye 3 ay boyunca bakan birine verilenen iyi haber buydu.)
10.Bebeği yan yatırmaya çalışmayın,zaten bir şekilde sırtüstü döner.(Yan yatırma çabalarım zaten bir süredir bu maddenin doğruluğunu gösteriyordu.)

Aslında liste çok daha uzun ama önemli gördüklerimi yazdım,belki başka birileri de faydalanır diye..

8 yorum:

Recep Hilmi Tufan dedi ki...

Ablam Erva'yı büyütürken bilseydim bunları ona söylerdim :)

babayizbiz dedi ki...

Hande Hanım,
Biz de bebeğimiz doğmadan önce doktor arayışına girdik, bir prof. bulduk ve 2 aydır kendisine gidiyoruz ama pek memnun değiliz,kendisi yenidoğan konusunda uzman olmasına rağmen boy-kilo ve refleks kontrolü dışında pek birşey yapmadı. Sizin doktorunuzun telefonunu alabilir miyiz?

Hande dedi ki...

Bizim doktorumuz Alev Oğuz Kutlu ..Nene Hatun Caddesinde muayenehanesi var.Tlf.0312 4475825..Kendisinin endokrin üst ihtisası var,her ay görmek istiyor yenidoğanları ..Hatta Berili ilk muayenesinden sonra kilo kontrolü için 10 gün arayla 3 kez görmek istedi ve kontrollerden ücret almadı..Fakat dediğim gibi çok yoğun bu yüzden randevuları önceden almak faydalı ..

Hande dedi ki...

Ervaya sevgiler

babayizbiz dedi ki...

teşekkürler. bir de Alev Hanıma gidelim bakalım

Hande dedi ki...

şimdiden geçmiş olsun..

zehra dedi ki...

blogunuzu bugün tesadüfen gördüm. benim de 3 aylık bir kızım var.Ankarada yaşıyor olmanız ve 5 aylık bir kız bebeğe sahip olmanız nedeniyle yakın buldum kendime :)

doktorunuzun stili çok hoşuma gitti. bugün 3. ay kontrolüne vedat bey'e gidicez ilk defa. bakalım memmun kalmazsak Alev hanıma götürebiliriz biz de.

Zehra

Blogunuzu izlemeye devam edeceğim. sevgiler :))

Hande dedi ki...

Sevgili Zehra ,Hoşgeldin sitemize..
Güle güle büyüsün bebişin..

Related Posts with Thumbnails